Ty jesteś ważny - Ty jesteś wartościowy - Ty decydujesz

Żyj pełnią życia

 

 

zobacz zdjęcia z finału

 

zobacz zdjęcia ze startu

 

zobacz zdjęcia z rozgrzewki

 

forum

 

DW w roku szkolnym:
2007/2008
2006/2007

 

strona miejska programu


2008/2009

25.04.2009

FINAŁ "DOBREGO WYBORU" JUŻ ZA NAMI

 

W sobotę 25 kwietnia 2009 w Szkole Podstawowej nr 5 w Kwidzynie spotkały się wszystkie drużyny szkół podstawowych naszego miasta. Nie zabrakło też wychowawców, rodziców uczniów klas VI i ich bliskich. Pogoda była piękna, świeciło słońce. Boisko „piątki” kolorowo przystrojone balonami a uczestnicy programu ubrani w żółte koszulki robili imponujące wrażenie. Naszą szkołę reprezentowały cztery drużyny: VIA - „Czarne Pantery”, VIB - „Anty-odlotowy Team”, VIC - „Rekiny Pogromcy Kokainy”, VID - „Odział Anty-Trawka”.

        Wspólną rywalizację rozpoczął pan burmistrz dokładnie o godz. 9.00. Przedstawiciele drużyn wzięli teczki z zadaniami, no i się zaczęło. Wszyscy ruszyli do wyznaczonych miejsc w mieście gdzie trzeba było wykonać zadania. „Zażółciło” się nasze miasto koszulkami „Dobrego Wyboru” a ci, którzy zostali na miejscu rozwiązywali krzyżówki. Wszyscy dwoili się i troili żeby zdobyć jak największą liczbę punktów. Każdy chciał zostać zwycięzcą. Niestety, nagrody były tylko trzy. Wyjazd do parku rozrywki w Niemczech, wycieczka do aquaparku, i talon na zakupy w „Empik-u”.  Nie lada niespodzianką była nagroda dla wszystkich, czyli bilet do kina. Walka o punkty trwała do 12.00. O tej godzinie drużyny musiały oddać teczki z rozwiązanymi zadaniami. I tak też się stało. Nadszedł czas na zasłużony odpoczynek- Uczestnicy Mogli wziąć udział w dyskotece lub obejrzeć ciekawy film.

O godzinie 15.00 znowu wszystkie drużyny ustawiły się na boisku i wtedy komisja oceniająca odczytała wyniki rywalizacji. Niestety żadna drużyna z naszej szkoły nie zdobyła nagrody głównej. Trochę było przykro, ale po chwili uśmiech wrócił na twarze, bo przecież najważniejsza jest dobra zabawa w gronie przyjaciół (zobacz zdjęcia).

 

***

 

19.11.2008
OKIEM PREZENTERA „STARTU”…

19 listopada 2008 roku. Środa. Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 6 w Kwidzynie. Przed nam START - ważny dzień dla 404 uczniów klas szóstych z każdej z „podstawówek”. Dziś przecież po raz pierwszy wszyscy spotkają się ze sobą, dziś dzień prezentacji drużyn klasowych. To jeden z tych dni, kiedy dzieciaki mogą poprzebywać ze sobą, poznać się i miło spędzić czas. Efektem przeprowadzonej w szkołach ROZGRZEWKI jest zgłoszenie 16 drużyn: czterech z SP2, czterech z SP4, trzech z SP5 i pięciu z SP6. Oj, będzie się działo!!!!

Ooo!! Nadchodzą już pierwsze grupy. Zapraszam do zajęcia wyznaczonych na sali miejsc. Jest gwarno i wesoło. Niektórzy uczniowie znają się, podchodzą do siebie i witają się „żółwikiem”. Zapraszam drużyny do odebrania upominków - każdy uczeń i wychowawca otrzymuje smycz z napisem: „Dobry wybór”. Dzieci zawieszają je na swych szyjach. Przede mną uśmiechnięte buzie, pełne oczekiwania i napięcia, wszak przed drużyną nie lada zadanie - jak najlepiej zaprezentować się zebranym. I zostać zapamiętanym! Niektórzy zerkają na telebim, gdzie pokazywany jest film z ubiegłorocznego finału Programu.

Witam zebranych. Podaję uzyskaną do tej pory punktację. Prawie wszystkie drużyny mają na swym koncie po 100 punktów za wykonanie zadań z etapu Rozgrzewki. Jest to maksymalna ilość punktów. A po dzisiejszym dniu liczba punktów wzrasta do 200 punktów za pełną obecność wszystkich uczestników drużyn. Bieżące informacje można śledzić na miejskiej stronie programu: www.dw.kwidzyn.pl.

Ale dzieciaki już to wiedzą!

Wreszcie nadchodzi czas na prezentacje poszczególnych drużyn. W pierwszej kolejności, zgodnie z numeracją szkół,  zaczynają drużyny z dwójki”. „Czarne pantery”, „Anty-odlotowy Team”, „Rekiny pogromcy kokainy”, „Oddział anty-trawka”. Nazwy drużyn są zaskakujące… a sposoby przedstawiania się ciekawe. Wszystkie określenia grup nawiązują do tematyki Programu, jaką jest walka z używkami - nikotyną, alkoholem i narkotykami. Dzieciaki oglądają prezentacje z wielką uwagą, a przy tym bawią się znakomicie, nagradzając każdy występ rówieśników gromkimi brawami.  Mnie najbardziej zaskoczyła prezentacja jednej z grup z SP5 - „24 pancernych i majora”, która złożyła meldunek o gotowości do udziału w programie. Uff!!! To już koniec. Ale nabiegałam się pomiędzy klasami… teraz zapowiadam występ Kwidzyńskiego Klubu Karate i Ju-Jitsu. Kilkanaście osób dzieci, młodzieży i dorosłych w efektowny sposób pokazuje sztuki walki wschodniej. Jest co oglądać! Dzieci są zachwycone. W ciszy i napięciu obserwują pokaz z wielkim zainteresowaniem. Żegnają oklaskami schodzących z parkietu karateków.

To już koniec spotkania. Jeszcze tylko informuję, że od stycznia czeka wszystkich Walka- poszukiwanie w lokalnych gazetach zadań, ich rozwiązywanie i dostarczanie w wyznaczonym czasie do Sztabu Programu. A kolejne wspólne spotkanie już niedługo, bo za 5 miesięcy… w kwietniu 2009 roku, podczas finałowego dnia.

Oj, wtedy też będzie się działo!!! Na pewno o wiele więcej, bardziej i mocniej, niż dziś… Przekonacie się o tym sami. A wszystkim drużynom życzę powodzenia w walce. Niech stawiają tylko na dobre wybory. (Zobacz zdjęcia ze startu)

Wiesława Strzelczyk

 

***

 

29.09.2008
ROZGRZEWKA

29 września 2008 r. to czas rozpoczęcia kolejnej, trzeciej już, edycji programu „Dobry wybór”. Rozgrzewamy się… kolejno w klasach VI B, VI A, VI D i VI C. Spotykamy się z uczniami oraz ich wychowawcami. Opowiadamy, jakie działania czekają na uczniów, co jest treścią programu, jakie są zasady i jakie korzyści przyniesie wszystkim udział (zobacz zdjęcia). Naszym zadaniem jest przedstawienie oraz zachęcenie. Okazuje się, że nie trzeba uczniów jakoś specjalnie namawiać. Wielu z nich już słyszało o „Dobrym wyborze” od swoich starszych braci lub sióstr czy znajomych kolegów i koleżanek. Zależy nam bardzo, by uczniowie podjęli pierwszą dobrą decyzję czyli zgłosili swój stuprocentowy udział w proponowanych działaniach. Pokazujemy film z finału programu z roku 2007 oraz finału  prototypu programu czyli „Drogkampen” ze szwedzkiego Olofström. Udało się!! Wszyscy są na „tak” i swoim własnoręcznym podpisem deklarują udział. Więc już wiemy, że spotkamy się wszyscy w dniu STARTU pod koniec listopada. Teraz przed nami zadania, a najważniejsze z nich to wybranie nazwy dla drużyny klasowej. Poza tym - wspaniała zabawa i zdobywanie wiedzy w niebanalny sposób.

Wszystkim uczniom życzymy wygranej!

 

 

 

 

 

 

 

Odlotowy program, który pomoże Ci wybrać życie bez używek!