STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCI


 

MIĘDZYNARODOWA KARTKA ŚWIĄTECZNA

 

Uczniowie klas 4-6 w ramach projektu e Twinning własnoręcznie wykonali kartki bożonarodzeniowe z życzeniami po polsku i angielsku, które zostały rozesłane do poszczególnych krajów. Z kartek, które otrzymaliśmy od naszych partnerów zrobiliśmy wystawkę. Kraje biorące udział w projekcie: Anglia (Bury), Grecja (Larissa),Włochy (Copertino), Litwa (Kaunas), Belgia (Poperinge), Holandia (Nieuwegein) oraz Polska.

 


FILM O KWIDZYNIE

 

Uczniowie klasy 6a wzięli udział w projekcie eTwinning "Our awesome hometown", w którym podobnie jak ich rówiesnicy z innych krajów europejskich zrobili filmik o Kwidzynie. Filmik został wrzucony na stronę e-Twinning, gdzie szkoły biorące udział w projekcie mogły zobaczyć gdzie mieszkają ich partnerzy. Dziękujemy Dawidowi Mkrtchyan, Adamowi Kożurno, i Kubie Wojtyła za reprezentowanie naszej szkoły.

 

link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=9jtjPLsKXh0  


NASI PRZYJACIELE Z CZECH

 

14 uczniów klasy 5a i 5c bierze udział w projekcie j. angielskiego, w którym korespondując z rówieśnikami z czeskiej szkoły maja za zadanie regularnie realizować poszczególne zadania dotyczące wymiany informacji o naszych krajach, szkołach, zwyczajach. Planujemy również spotkanie uczniów na skype oraz nagranie filmiku w j. angielskim o naszych szkołach. Efekty naszej pracy oraz zdjęcia i opisy uczniów można śledzić na naszym polsko-czeskim blogu:

www.czechandpolishfriendship.wordpress.com/  

Zapraszamy :)

 


ALBUM W JĘZYKU ANGIELSKIM

 

Uczniowie klasy IVb: Julia Borowska, Olga Wyszyńska, Przemysław Koc, Hubert Czarnecki, Alan Płochacki i Klara Ostanówka wraz z wychowawcą wzięli udział w projekcie, w którym utworzyli mini album w j. angielskim z informacjami i zdjęciami dotyczącymi naszej szkoły, miasta, kraju, świąt, tradycji oraz kuchni polskiej. Dodatkowo, do albumu dołączone zostało zdjęcie klasy oraz rysunki wykonane przez uczniów o tematyce związanej z naszym krajem. Album został wysłany do hiszpańskiej szkoły podstawowej. Podobny album o Hiszpanii zostanie wysłany od naszych rówieśników z Barcelony. Zobacz certyfikat projektu.

 


WYSTAWA KARTEK ŚWIĄTECZNYCH Z EUROPY

 

W ramach projektu „e-Twinning Cultural Christmas Card” własnoręcznie wykonaliśmy z uczniami kartki z życzeniami w języku polskim i angielskim. Kartki zostały wysłane do szkół w Rumunii, Anglii, Grecji, Polski, Belgii, Francji oraz Włoch. Szkoły te również wysłały nam kartki z życzeniami w swoim języku. Kartki można było  obejrzeć na wystawie zorganizowanej w s. 26.PRZEDSTAWIENIE O UNII EUROPEJSKIEJ

 

W środę 4 grudnia 2013 r. uczniowie klas: Va, Vb, Vc i VIc zorganizowali dla uczniów klas IV-VI przedstawienie dotyczące Unii Europejskiej. Podczas występu można było poznać wiele ciekawostek związanych z krajami UE, posłuchać muzyki oraz obejrzeć tańce narodowe. Za trud włożony w przygotowania serdecznie dziękujemy!


SPOTKANIE Z OKAZJI DNIA EUROPY

 

Koło Europejskie "Euromaniaki" zorganizowało 22 czerwca 2012 r. spotkanie z okazji Dnia Europy. Co prawda Dzień Europy obchodzony jest 8 maja, ale chcieliśmy poczekać, aż uczestnicy programu eTwinning zakończą w czerwcu swój projekt, a grupa uczniów wyjeżdżająca na Euro Week zdąży przygotować sprawozdanie z wyjazdu.

Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele każdej z klas 4-6, którzy musieli przygotować się do quizu dotyczącego krajów Unii Europejskiej. Najlepiej przygotowały się do niego klasy 5b i 6b, które zdobyły maksymalną ilość punktów. Po dogrywce zdobywcami pierwszego miejsca zostali przedstawiciele klasy 6b, drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy 5b, a trzecie - 6a.

Przedstawione zostały 3 prezentacje: dotycząca współpracy polsko-tureckiej, sprawozdanie z projektu eTwinning oraz prezentacja podsumowująca wyjazd na Euro Week. Rozstrzygnięty został również konkurs na najlepszy plakat z okazji Dnia Europy. Zdobywcą pierwszego miejsca została klasa 4b, drugiego - 5b, a trzeciego - 5a. Wyróżnienie otrzymała klasa 6c.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w spotkaniu.

Koło Europejskie "Euromaniaki"

 

 


 

"OPOWIEŚĆ WIGILIJNA" PO ANGIELSKU

 

Dokładnie 168 lat temu ukazała się najsłynniejsza powieść Charlesa Dickensa – „Opowieść wigilijna”. Ebenezera Scrooge'a, zgorzkniałego skąpca, obsesyjnie nienawidzącego Bożego Narodzenia, odwiedzają w noc wigilijną cztery zjawy... Nasi uczniowie przypomnieli tę historię kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Grupa dziewcząt zaśpiewała również świąteczne piosenki po angielsku. Dzięki tym występom można było poczuć atmosferę świąt.... po angielsku :)


 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE DLA NASZYCH PRZYJACIÓŁ

 

Kartki świąteczne z rysunkiem naszej laureatki Julii Fidler, która zajęła I miejsce w Miejskim Konkursie Plastycznym "Kartka Bożonarodzeniowa dla Kwidzyna" zostały wysłane do naszych szkół partnerskich z programu eTwinning. My również życzymy wszystkim:


                 Merry Christmas and a Happy New Year!!


Euromaniaki


HALLOWEEN W NASZEJ SZKOLE

 

Dnia 28 października 2011 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu poświęconemu Halloween. Z przygotowaniem przedstawienia i części konkursowej znakomicie poradziły sobie dziewczynki z klas Va i Vc. Każda klasa mogła zobaczyć inscenizację w języku angielskim o tematyce związanej z tym świętem. Uczniowie zaprezentowali również swoje stroje i wzięli udział w konkursie Bobbing for apples. Trzeba przyznać, że dzieci wykazały się niezwykłą inwencją twórczą i niektóre przebrania były naprawdę strrraszne ;)

 

HISTORIA HALLOWEEN

 

To straszne święto obchodzono już 2000 lat temu. Zapoczątkował je Celtycki lud, obchodząc 31 października święto zwane "Wigilia Wszystkich Świętych" Według dawnych wierzeń dusze zmarłych wracały w następnym roku na ziemię, żeby wejść w ciała żywych. Aby temu zapobiec, 31 października Celtowie konstruowali przeróżne, straszne maski i przebrania, mające imitować demony i upiory. Przebrani tańczyli wokół rozpalonych ognisk, robiąc dużo hałasu, żeby je odpędzić, jak najdalej od ludzkich siedzib. Był to dobry czas na wróżenie, gdyż uważano, że otwierają się wrota przyszłości, a mnogość przebywających na ziemi dusz, pomaga wróżbitom. Dopiero w XIX wieku to nietypowe święto przywędrowało, wraz z irlandzkimi emigrantami, do Ameryki. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, ulegało różnym modyfikacjom i metamorfozom. Dziś jedno z ulubionych świąt mieszkańców nowego kontynentu - Halloween - zagnieździło się w amerykańskiej kulturze na stałe. W nocy z 31 października na 1 listopada, miłośnicy Halloween, podobnie jak starożytni Celtowie, przebierają się za duchy, potwory i czarownice i urządzają pochody przez ulice miast. Święto, to ma jednak inne oblicze. Dziś oznacza, przede wszystkim dobrą zabawę. Najsłynniejsza halloweenowa parada odbywa się co roku w Greenwich Village na nowojorskim Manhattanie.

źródło: http://halloween.wp.pl/

 


archiwum

18 III 2011 KONKURS LITEROWANIA PO ANGIELSKU
27 V 2010 DZIEŃ TURECKI
19 V 2010 DZIEŃ EUROPY
11 XII 2009 QUIZ WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH
29 X 2009 HALLOWEEN W NASZEJ SZKOLE
26 V 2009 KONKURSY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
8 IV 2009 POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
9 IV 2008 DZIEŃ EUROPY
22 III 2006 SPRING DAY 2006 W NASZEJ SZKOLE

Sprawozdanie z obchodów Spring Day 2006

Sprawozdanie z obchodów Spring Day 2004

Nasi Przyjaciele z Europy

Hymn i flaga UE

Historia UE

Sprawozdanie z III Pomorskiego Sejmiku