ogłoszenia      dziennik elektroniczny      galeria fotografii      księga gości      plan lekcji     gazetka szkolna     nasze forum

 

 

rok szkolny 2012/2013

I semestr

 

 

25 I 2013

BAL KARNAWAŁOWY W KL. IB I ID

 

        W dniu 25.01.2013 r. klasa I b oraz I d bawiła się na balu karnawałowym, podczas którego odbyły się konkursy oraz rozdano małe upominki. W czasie przerwy między szalonymi tańcami dzieci zajadały się słodkościami przyniesionymi przez rodziców. Wybraliśmy również króla i królową balu, choć musimy przyznać, iż każdy zasługiwał na ten tytuł, gdyż wyróżniał się oryginalnym strojem oraz pomysłowością ruchów przy pląsach.

23 I 2013

WYNIKI KLASYFIKACJI PO I PÓŁROCZU

 

Obok można zobaczyć wyniki klasyfikacji klas IV-VI po I półroczu roku szkolnego 2012/2013.

 

oceny

sprawowanie

18 I 2013

GROMADA ZUCHOWA NA BALU KARNAWAŁOWYM

 

18 stycznia 2013 r. bawiliśmy się na harcerskim balu karnawałowym pod hasłem „Zielono nam” w Ośrodku Specjalno–Wychowawczym. Bawiliśmy się wyśmienicie.

18 I 2013

ZAJĘCIA Z PSEM EDKIEM W KL. IC

 

W dniu 18.01.2013 r. w klasie I c gościliśmy przedstawiciela Leśnictwa Pana Krzysztofa Patalon, któremu towarzyszył pies Edek. Pan Krzysztof przedstawił dzieciom zasady, w jaki sposób powinny się zachować w chwili ataku przez psa. Dowiedzieliśmy się również, że nie każdy pies gryzie, ale też nie każdemu powinno się ufać oraz w jaki sposób powinno się właściwie dbać o psy. Edek wykonywał liczne sztuczki, w których uczestniczyły również dzieci. Dzieci same mogły wydawać Edkowi polecenia, które ochoczo wykonywał, w nagrodę otrzymywał od nich ulubione psie łakocie. Dzieci świetnie się bawiły razem z psem Edkiem. Dziękujemy Panu Krzysztofowi za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.

17 I 2013

BAL KARNAWAŁOWY W KLASACH Ic I IIa

 

Bal karnawałowy w klasach I c i II a odbył się 17.01.2013 r. Zabawa była przeplatana różnymi konkursami, podczas których świetnie bawiły się dzieci jak i ich rodzice. W przerwach dzieci częstowały się przyniesionymi „łakociami”. Na zakończenie balu zostali wybrani – król i królowa z klasy I b i z klasy II a. Wszyscy się świetnie bawili!

15 I 2013

WIZYTA STRAŻNIKÓW MIEJSKICH W KL. IID

 

   W dniu 15.01.2013r. klasa II d gościła u siebie Strażników Miejskich, którzy przybyli do szkoły z bezpieczną misją. W ramach zbliżających się ferii zimowych panowie strażnicy w porozumieniu z wychowawcą klasy Magdaleną Burniewicz przygotowali prelekcję na temat „Bezpieczny uczeń, bezpieczne ferie”. Strażnicy Miejscy przygotowali dla uczniów quiz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Drugoklasiści odpowiadali śpiewająco. Mamy nadzieję, że nadchodzące ferie zimowe będą bezpieczne i pełne radości!

15 I 2013

SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY DLA KLAS II I III

 

     W dniu 15.01.2013 r. odbył się szkolny konkurs historyczny „Z historią na ty”. W konkursie wzięło udział 22 uczniów.

Klasa II a

Cezary Falkowski,  Michalina Klain,   Alicja Kućmierowska

Klasa II b

Kornel Arszyński,  Katarzyna Lemańska,  Emanuel Pułka

Klasa II c

Karol Dryjer,   Amelia Przybylska,

Klasa III a

Michał Czarnota,  Łukasz Mroczek,  Jan Reniecki,  Olga Wyszyńska

Klasa III b

Nikodem Jankowski,  Oliwia Makos

Klasa IIIc

Dawid Michalski,  Miłosz Cieśliński

Klasa III d

Stanisław Jędrzejewski,  Kamil Kozikowski

Klasa III e

Kinga Bollmann,  Dominika Cisłowska,  Przemysław Dubik,  Martyna Komorniczak

 

Laureatami szkolnego konkursu zostali:

 

W klasach drugich:

I miejsce

Katarzyna Lemańska

II b

II miejsce

Kornel Arszyński

II b

III miejsce

Michalina Klain

II a

W klasach trzecich:

I miejsce

Nikodem Jankowski

III b

II miejsce

Kinga Bollmann

III e

III miejsce

Przemysław Dubik

III e

 

18.01.2013 r. odbyło się wręczenie nagród w konkursie (zobacz zdjęcia). W powiatowym konkursie historycznym naszą szkołę będą reprezentować: Katarzyna Lemańska i Nikodem Jankowski. Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy.

13 I 2013

XXI FINAŁ WOŚP

    W niedzielę 13.01.2013 r. odbył się XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był on poświęcony ratowaniu życia dzieci i godnej opiece medycznej osób starszych. Sztab Powiatowy zorganizował kwidzyński finał, który tym razem miał miejsce w nowej hali widowiskowo-sportowej przy ul. Wiejskiej w Kwidzynie. Jak co roku wielkim powodzeniem cieszyły się aukcje przedmiotów oraz aukcje specjalne - reklam na budynku "Pod Zegarem" i 5 złotych serduszek. Ostateczna zebrana kwota podczas tegorocznego finału to 153 424, 53 zł, a także waluty obce oraz biżuteria. Jest to drugi wynik w piętnastoletniej historii Kwidzyńskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
    Również w naszej szkole zbieraliśmy pieniądze na rzecz WOŚP, co przyniosło 13 010,19 zł. Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy!

21 XII 2012

JASEŁKA I PRZEDSTAWIENIE O BOŻYM NARODZENIU

 

        W dniu 21.12.2012 r. w naszej szkole odbyły się jasełka zaprezentowane przez uczniów klasy IVc oraz przedstawienie dotyczące świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach Europy, które przygotowali uczniowie z klas: IVa, IVc, Vc i VIc. Serdecznie dziękujemy uczniom za trud włożony w przygotowanie inscenizacji.

21 XII 2012

FINALISTKA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO

 

10 grudnia 2012 r. odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Z zadaniami konkursowymi z naszej szkoły zmierzyli się: Maciej Chodorowski z kl VI c, Agnieszka Michlewicz z kl. VI c, Franciszek Reniecki z kl VI c, Adam Rudlicki z kl VI a, Julia Siemaszko z kl VI b oraz Paulina Tomaszewska z kl VI a. Do finału zakwalifikowało się tylko 50 uczniów z całego województwa. Naszą szkołę w finale konkursu będzie reprezentować Agnieszka Michlewicz, która świetnie poradziła sobie w etapie rejonowym.

Gratulujemy i życzymy sukcesu w finale.

 

 

20 XII 2012

WIGILIA KLASOWA W KL. IID

 

W dniu 20.12.2012. klasa II d zorganizowała klasową wigilię. Wstępem do niej był występ Jasełkowy, w którym brały udział nasze klasowe koleżanki. Następnie w swoim klasowym gronie uczniowie II d przy stoliku nakrytym białym obrusem składali sobie wzajemnie życzenia, dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i opowiadali o zwyczajach bożonarodzeniowych w swoich domach rodzinnych. ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT I CUDOWNEGO NOWEGO 2013 ROKU !!!”

20 XII 2012

FINALISTKA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU Z JĘZYKA POLSKIEGO

     Znamy już finalistkę Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego. 7 grudnia w Szkole Podstawowej nr 4 w Kwidzynie odbył się etap rejonowy. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Budek kl. VI a, Maciej Chodorowski kl. VIc, Agnieszka Michlewicz kl. VIc, Aleksandra Olchowik kl. Va, Martyna Rogacka kl. VIb, Julia Siemaszko kl. VIb, Konstancja Wacławik kl. Va.

     Do finału przeszła Agnieszka Michlewicz. Gratulujemy!

 

 

19 XII 2012

TRADYCJA ŚPIEWANIA KOLĘD I PASTORAŁEK W KWIDZYŃSKIEJ "DWÓJECZCE"

 

Wesołą nowinę ludki dziś słuchajcie

Niebieską dziecinę ze mną przywitajcie….

 

ŚWIĄTECZNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK, który odbył się w naszej szkole w dniu 19.12.12.r, wprowadził dzieci, rodziców i nauczycieli w świąteczny nastrój. Sala koncertowa to tradycyjnie klasa muzyki, w której ogromna choinka i nastrój wywołują u młodych wokalistów mnóstwo emocji.

Celem naszego konkursu jest kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, odkrywanie własnych możliwości wokalnych i zdolności muzycznych, wyrabianie wrażliwości i ogólnej kultury muzycznej oraz integracja dzieci i młodzieży w szkole podstawowej nr 2.

W konkursie wzięło udział 20 dzieci z klas I-III i IV-VI. Przy tej okazji wielki ukłon w stronę Pań Nauczycielek, które profesjonalnie przygotowały swoich podopiecznych.

Jury w osobach: Mieczysław Dzikowski, Wioletta Radomska i Alicja Kizińska oceniało uczestników według ogólnie przyjętych zasad, zwracając uwagę na czystość emisyjną i ogólny wyraz artystyczny.

Na szczególne wyróżnienie zasługują: w klasach IV-VI Martyna Rogacka i Julia Chmielowska, a w klasach I-III: Weronika Tynda, Oliwia Makos, Martyna Komornicka, Zuzanna Sitko, Martyna Wojtyła. Brawo!!

Ogromne brawa również dla Amelii Przybylskiej, Julii Czarnuch, Oliwii Gierczyńskiej, Jowity Pisarek, Pauli Muzolf, Natalii Kwiatkowskiej, Weroniki Kolodziej, Piotra Bojarczuk, Klaudii Kazimierskiej, Nikoli Kaleta, Kamili Jarmułkowicz, Martyny Majda, Klaudii Prusik. Brawo!!

Śpiewajmy kolędy, podtrzymujmy naszą piękną tradycję związaną z kulturą narodową.

 

Spokojnych Świąt. Alicja Kizińska

19 XII 2012

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE Z RODZICAMI W KL. IB

 

W dniu 19.12.2012 r. w klasie I B odbyły się warsztaty świąteczne.  Rodzice i dziadkowie wraz ze swoimi pociechami ozdabiali choineczki. Podczas przerwy w pracy zajadaliśmy się pysznymi słodkościami, za które serdecznie dziękujemy rodzicom. Dzieci otrzymały również paczki, które wzbudziły w nich wielką radość. Dziękujemy za liczne przybycie oraz wspólną pracę i zaangażowanie.

18 XII 2012

BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU – ZUCHY Z SP2

 

18 grudnia zuchy i uczniowie z kl. Id z rodzicami spotkali się wspólnie na placu Jana Pawła II by razem z mieszkańcami Kwidzyna zaśpiewać kolędy, podzielić się opłatkiem i zabrać do domu betlejemskie światełko pokoju przyniesione przez harcerzy.

18 XII 2012

WYCIECZKA DO "ENERGI" – KL. IIA

 

W dniu 18.12.2012 r. klasa II a wybrała się na wycieczkę do "Energi" w Kwidzynie. Podczas pobytu dzieci dowiedziały się, w jaki sposób prąd dochodzi do mieszkań. Dokładnie obejrzały jak wyglądają transformatory oraz urządzenia do sprawdzania przepływu prądu. Obejrzały też prezentację multimedialną, z której dowiedziały się między innymi, jakie są elektrownie w Polsce, jakie zagrożenia powoduje nieodpowiednie korzystanie z urządzeń elektrycznych oraz jak temu zapobiec. Rozwiązywały też zagadki związane z urządzeniami elektrycznymi. Mogły zadawać bardzo wiele pytań, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi.

Na zakończenie spotkania otrzymały upominki – niespodzianki, za które pięknie podziękowały. Klasa również wręczyła panu dyrektorowi świąteczny stroik życząc wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku.

14 XII 2012

ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU LITERACKIEGO


       Rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Literacki na temat: „Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel - uczeń, dziecko - rodzic, dziecko - koledzy w miejscu zamieszkania, na osiedlu, miejscowości)”. Do konkursu przystąpić mógł każdy.
      Uczestnicy: Julia Kassner kl. IV b, Agnieszka Olchowik kl. IVb, Sylwia Dropek kl. IVc, Dominika Morańska kl. IVc, Oskar Adamczyk kl. Vc, Adam Jędrzejewski kl. Vc, Klaudia Konopska kl. Vc, Wiktoria Dunajska kl. VC, Patryk Markowski kl. Vc, Michał Majewski kl.Vc, Oliwia Arszyńska kl.VIc, Beata Stachura kl. VIb, Natalia Piotrowska kl. VIb.


W kategorii klas czwartych wygrały Julia Kassner i Dominika Morańska.
W kategorii klas piątych Michał Majewski.
W kategorii klas szóstych Oliwia Arszyńska.

Gratulujemy!

 

 

12 XII 2012

POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS III-IV „TRADYCJE I ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

 

W dniu 12 grudnia 2012 roku w naszej szkole odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny dla klas III-IV pod nazwą „Tradycje i Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”. Celem konkursu jest pielęgnowanie tradycji i zwyczajów obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia, rozbudzanie i poszerzanie wśród dzieci zainteresowań plastycznych oraz integracja międzyszkolna.

W tegorocznym konkursie plastycznym wzięło udział 7 szkół z miasta i powiatu: Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa w Nebrowie Wielkim, Szkoła Podstawowa w Morawach i Szkoła Podstawowa w Sadlinkach.

Podczas konkursu dzieci prezentowały swój talent plastyczny. Zadaniem każdej drużyny było wykonanie ”Pejzażu świątecznego” techniką collage. Zadaniem dodatkowym było wykonanie przez każdą szkołę „Mikołaja” z dowolnego materiału.

Część artystyczną reprezentowały szkolne zespoły:

- Szkolny zespół taneczny „Parada”

- Szkolny zespół muzyczny „Wesołe Nutki”

- Szkolny zespół muzyczny „Gwiazdeczki”

- Uczniowie z koła języka angielskiego.

 

Prace plastyczne wykonane przez dzieci oceniało jury w składzie:

p. Anna Witusińska - przewodnicząca, p. Jerzy Pawluczuk, p. Elżbieta Kolata, p. Joanna Wiczyńska

 

W konkursie plastycznym - „Pejzaż świąteczny”

I miejsce zajęła drużyna z SP w Nebrowie Wielkim

II miejsce zajęła drużyna z SP w Morawach

III miejsce zajęła drużyna z SP nr 2

Wyróżnienia otrzymały drużyny z : SP 5, SP 6, SP 4, SP w Sadlinkach,

 

W konkursie plastycznym - „Mikołaj”

I miejsce zajęła drużyna z SP nr 6

II miejsce zajęła drużyna z SP nr 2

III miejsce zajęła drużyna z SP nr 5

 

Za udział w konkursie plastycznym wszystkie dzieci otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy.

12 XII 2012

KL. IIIB W CENTRUM KREATYWNEGO MYŚLENIA

 

     W dniu 12.12.2012. klasa IIIB odwiedziła Centrum Kreatywnego Myślenia na zajęciach z okazji Mikołajek. Dzieci wykonywały prezenty dla św. Mikołaja, ozdoby świąteczne. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

12 XII 2012

WYCIECZKA NA POCZTĘ KL. IID

 

     W dniu 12.12.2012. klasa II d wraz z wychowawcą p. Magdaleną Burniewicz wybrała się na wycieczkę do najbliższego Urzędu Pocztowego. W minionych dniach uczniowie II d poznawali pracę polskiej poczty i listonosza. Poznali sposób adresowania kopert, pisania listów, nowe słownictwo, takie jak: pocztylion (tj. dawny listonosz) oraz dyliżans (tj. dawny pojazd pocztowy). Aby zweryfikować poznaną wiedzę wycieczka do Urzędu Pocztowego przy ul. Mickiewicza w Kwidzynie okazała się doskonałym pomysłem, gdyż uczniowie nie tylko koncertowo poradzili sobie z kupowaniem znaczków, kopert i pocztówek, ale też poznali pełną ofertę współczesnej Poczty Polskiej. Panie urzędniczki były tak miłe, że z uśmiechem na twarzach odpowiadały na pytania uczniów. Klasa II d wysłała również życzenia świąteczne do zaprzyjaźnionych osób”.

10 XII 2012

ZABAWY Z NOBLISTAMI

 

10 grudnia 2012 roku dziesięciu uczniów z naszej szkoły: Maja Widlarz, Martyna Rogacka, Hubert Poproch, Jakub Pokwicki, Oliwia Arszyńska, Michał Chmiel, Andżelika Koper, Jakub Kwiatkowski, Mateusz Zawalich, Bartosz Murawski, odwiedziło Gimnazjum Społeczne im. Polskich Noblistów. Zostaliśmy zaproszeni na warsztaty pt. „Zabawy z Noblistami”.

        Na samym początku zostaliśmy podzieleni na grupy, do których przydzielono nam przewodników – uczniów gimnazjum. W czasie wizyty uczestniczyliśmy w różnorodnych zajęciach edukacyjnych o tematyce plastycznej, teatralnej, dziennikarskiej, historycznej i tanecznej. Zostaliśmy również zaproszeni na mały słodki poczęstunek. Na koniec poszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie została przedstawiona krótka historia Nagrody Nobla oraz obejrzeliśmy przedstawienie w języku rosyjskim „O rybaku i złotej rybce”. Po przedstawieniu nauczycielki wręczyły nagrody dla najbardziej aktywnych uczniów. Z naszej szkoły wyróżniona została Oliwia Arszyńska. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. To był bardzo udany, pouczający i ciekawy dzień.

Martyna Rogacka kl. VI b

 

 

7-8 XII 2012

"33-TYSIĄCE 750 KM/S CZYLI MIKOŁAJKI ZUCHOWE ’2012”

 

Takim tajemniczym okrzykiem 7.12.2012 r. rozpoczęły się zuchowe mikołajki Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Kwidzynie. Tegoroczne spotkanie w kręgu mikołajkowym odbyło się w progach przyjaznej szkoły w Janowie.

Gospodarzami tegorocznego spotkania była 5 DH „Knieja” pod wodza phm. Wiesławy Szkutnik. Za program i gawędę odpowiadała hm. Dorota Łoś, której dzielnie sekundowała dh Ania Urbańska, wódz Próbnej Gromady Zuchowej z SP 2 w Kwidzynie.

Było bardzo wesoło. Dzielne zuchy wykonywały zadania na cześć Mikołaja – gwiazdki z origami, portrety i okrzyki radości. Powstała piękna kraina. Mikołajki zuchowe to już tradycja programowa naszego harcerskiego działania. To okazja do spotkania w grupie wiekowej i integracja gromad zuchowych. Byliśmy świadkami obietnicy zuchowej i mundurowania. A tajemniczy okrzyk? Zuchy dały radę i odszyfrowały, że Mikołaj właśnie z taka prędkością musi się poruszać, aby trafić do każdego dziecka na świecie. Tak trzymać!

O czym z zachwytem melduje hufcowa skryba

Hm. Dorota Łoś

Czuj! Czuwaj!

7 XII 2012

SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZAMI POKOJOWEGO PATROLU WOŚP – UCZYMY SIĘ RATOWAĆ ŻYCIE INNYM

 

    W dniu 7 grudnia 2012 roku uczniowie klas V i VI uczestniczyli w spotkaniu z wolontariuszami Pokojowego Patrolu - Rafałem Tamiła i Łukaszem Dyksa. Na zajęciach uczniowie uczyli się, jak zachowywać się bezpiecznie podczas zabaw w terenie, na nartach, łyżwach i sankach, i nie tylko. Poznawali zasady udzielania pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym, Ponadto indywidualnie ćwiczyli na fantomach praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy czy wzywania pogotowia ratunkowego.

6 XII 2012

MIKOŁAJKI

 

W klasach I–III

Och! Co to był za cudowny dzień! 6 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj w towarzystwie swoich pomocników – Laponki i Diabełka. Dzieci z entuzjazmem przywitały się z gośćmi i zadawały liczne pytania. Mikołaj cierpliwie udzielał odpowiedzi na wszystkie zadane przez dzieci pytania. Po wspólnych zabawach, pląsach i śpiewach, rozdał dzieciom drobne upominki.

Nie można zapomnieć, że w tym dniu odwiedził nas również Zajączek, który ze względu na dobre warunki atmosferyczne myślał, że obchodzimy Święta Wielkanocne. Został jednak z nami, by pomóc Mikołajowi w rozdawaniu prezentów oraz przeżyć z nami ten wspaniały dzień.

 

W klasach IV-VI

6 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj. Ponieważ miał wiele pracy, dlatego w klasach IV-VI przybył w towarzystwie swoich pomocnic Śnieżynek. Ich nadejście obwieściły wesołe dzwoneczki :)). Mikołaj zagościł w każdej klasie, rozmawiał z uczniami i częstował słodyczami. Mikołaj dokładnie wypytał wszystkich o ich zachowanie w ciągu roku, aby przekonać się czy zasłużyli na prezent.

Szkoda, że MIKOŁAJKI są tylko raz w roku. Mamy nadzieję, że za rok Mikołaj znów nas odwiedzi :)).

4 i 6 XII 2012

SPOTKANIE ZE STRAŻNIKIEM W KOMENDZIE STRAŻY MIEJSKIEJ W KWIDZYNIE

 

     W dniach 4 i 6 grudnia 2012 roku uczniowie klas IVa , IVb i IVc  pod opieką wychowawców uczestniczyli w spotkaniu z panem Mirosławem Ilijn. Celem spotkania było poznanie zagrożeń, jakie czyhają na młodych ludzi  na ulicach miasta oraz sposobów  radzenia sobie z nimi. Uczniowie zapoznali się z pracą strażnika miejskiego, sposobami zabezpieczenia miasta oraz działaniami, jakie podejmuje straż miejska w celu ochrony i zapewnienia mieszkańcom miasta bezpieczeństwa.

5 XII 2012

KLASA II A „W KRAINIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”

 

W dniu 5.12.2012 r. dzieci z klasy II a były w Centrum Kreatywnego Myślenia na fantastycznej mikołajkowej zabawie. Podczas zajęć wykonały zabawki: choinkę, aniołka, karty świąteczne oraz pałac Królowej Śniegu. W kawiarence – w miłej atmosferze – zjadły przysmak Świętego Mikołaja. Uczniowie wrócili do szkoły bardzo zadowoleni, a przyniesione zabawki będą świąteczną ozdobą ich pokoi.

5 XII 2012

WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE "KARTKA ŚWIĄTECZNA Z KWIDZYNA"

 

W miesiącu listopadzie został ogłoszony przez Burmistrza Miasta Kwidzyna konkurs na wykonanie "Kartki Świątecznej z Kwidzyna". Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I szkół podstawowych. W eliminacjach szkolnych w dniu 9 listopada jury wybrało 10 najpiękniejszych prac, które zostały przekazane do Urzędu Miasta w Kwidzynie. Kartki te wykonali: Hanna Bałog kl. Id, Emilia Gadecka kl. Id, Leszek Klain kl. Ic, Alicja Klawitter kl. Ic, Zuzanna Lewandowska kl. Ia, Joanna Mroczek, kl. Ic, Weronika Piórkowska, kl. Ic, Dominika Skonieczna kl. Id, Milena Szczepaniak kl. Ic i Amelia Witkowska kl. Ic.

5 grudnia w Urzędzie Miejskim odbyło się ogłoszenie wyników konkursu. Burmistrz Andrzej Krzysztofiak zaprezentował zwycięską kartkę, wykonaną przez ucznia Szkoły Podstawowej nr 4. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie podarunki.

4 XII 2012

FINAŁ POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „NIE JESTEŚ SAM”

 

    W dniu 4 grudnia 2012 roku w Teatrze Miejskim w Kwidzynie nastąpiło rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Nie jesteś sam” organizowanego przez Kwidzyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych.

    I miejsce w kategorii Szkół Podstawowych otrzymał uczeń naszej szkoły Kacper Sienkiewicz z klasy VI b

Wyróżnienia otrzymali uczniowie: Michał Majewski z klasy Vc i Patryk Markowski z klasy Vc

    Gratulujemy!

 

 

3 XII 2012

WYNIKI PRÓBNYCH SPRAWDZIANÓW KLAS VI i V

 

    Znamy już wyniki sprawdzianu próbnego uczniów klas szóstych i piątych. Uczniowie pisali go w sali gimnastycznej w dniu 8 listopada tego roku. Każdy uczeń mógł zdobyć maksymalnie 40 punktów.

Oto one:

Klasy szóste

 

 

Wynik punktowy

Wynik procentowy

SP 2

27,02

67,6

VI a

28,03

70,1

VI b

25,74

64,4

VI c

27,17

67,9

 

 

Klasy piąte

 

 

Wynik punktowy

Wynik procentowy

SP 2

27,23

68,1

V a

28,38

70,9

V b

27,48

68,7

V c

25,73

64,3

 

 

Gratulujemy uczniom i życzymy powodzenia na kolejnych sprawdzianach.

 

 

30 XI 2012

ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

 

W piątek 30 listopada naszą szkołę odwiedziły cztery wróżki, które z okazji ANDRZEJEK przepowiadały nam przyszłość. Kiedy tylko zadzwonił dzwonek uczniowie szybko pobiegli do przejściówki, w której odbywały się wróżby. Było bardzo dużo osób, które z niecierpliwością czekały na swoją kolejkę. Wszystkim miło płynął czas, a wróżby były ciekawe i humorystyczne. Naszą przyszłość odczytywaliśmy z kart, z igieł, rzucaliśmy również kostkami szczęścia. Największą popularnością cieszyła się wróżba, która ujawniała imię sympatii :)) Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wróżki odwiedzą nas ponownie i będzie równie fantastycznie.

W czwartek 29 listopada 2012 roku odbyła się dyskoteka szkolna z okazji Andrzejek. Trwała od 1600 do 1800 na sali gimnastycznej. Uczniowie przynieśli dużo płyt z piosenkami, więc wszyscy świetnie się bawili i dużo tańczyli. Z niecierpliwością czekamy na kolejne dyskoteki.

30 XI 2012

ANDRZEJKI W KLASIE IID

 

    Dnia 30.11.2012 r. w klasie II d odbyła się „Andrzejkowa lekcja”, podczas której uczniowie poznali prastare zwyczaje andrzejkowe, zaklęcia, zabawy. Każdy uczeń wróżył swoją najbliższą przyszłość z fusów, za pomocą kości do gry, tradycyjnego „ustawiania butów”, rzucania lewego buta za siebie i kilku innych. Ponadto każdy miała za zadanie stworzyć „Andrzejkowy komiks”. Wszystkim było bardzo wesoło!!

29 XI 2012

MIEJSKI KONKURS PRZYRODNICZY „Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT”

 

    W dniu 29.11.2012 r. odbył się w naszej szkole Miejski Konkurs Przyrodniczy „Z przyrodą za pan brat”. Konkurs obejmował wiadomości i umiejętności przyrodnicze, środowiskowe, ekologiczne. Każda szkoła biorąca udział w konkursie reprezentowana była przez  trzyosobową drużynę uczniów klas trzecich i czwartych (dwoje dzieci z klasy trzeciej, jedno dziecko z klasy czwartej).

 

Szkołę Podstawową nr 6 reprezentowali:

1. Julia Golder

2. Maja Krol

3. Aleksandra Szafranowicz

oraz  rezerwowy Kewin Maziarz

 

Szkołę Podstawową nr 5 reprezentowali:

1. Aleksandra Gadzińska

2. Magdalena Szczęsna

3. Nikodem Storozum

 

Szkołę Podstawową nr 4 reprezentowali:

1. Dominika Bagińska

2. Anna Nowicka

3. Jakub Szymański

 

Szkołę Podstawową nr 2 reprezentowali:

1. Przemysław Dubik – III e

2. Kamil Nowak – IV a

3. Olga Wyszyńska – III a

 

    Reprezentanci szkół wykazali się ogromną wiedzą przyrodniczą i ekologiczną. W tym roku najlepsza okazała się drużyna z naszej szkoły. Serdecznie gratulujemy.

    Sponsorami nagród w konkursie byli: Energa S.A., Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Gilwie Małej, Nadleśnictwo Kwidzyn oraz SP 2 w Kwidzynie. Dziękujemy!

27 XI 2012

KONKURS MŁODYCH TALENTÓW „MAM TALENT”

 

W dniu 27.11.2012 r. odbył się po raz pierwszy konkurs młodych talentów – dzieci z klas I-III „Mam talent”. Organizatorami konkursu były wychowawczynie świetlicy szkolnej „Tęczolandia” Hanna Przysowa i Jolanta Muchowska.

        Konkurs obejmował rozmaite kategorie zdolności, między innymi: taniec, śpiew, gra na instrumentach, recytacja wiersza, lepienie z plasteliny. W skład komisji konkursowej weszli: dyrektor szkoły Jerzy Pawluczuk, wicedyrektor Halina Gorka, dwoje rodziców przedstawicieli Rady Świetlicy oraz nauczycielka klasy I Estera Brzycka.

        Zwycięzcą 1. edycji szkolnego konkursu „Mam talent” został Emanuel Pułka z kl. IIb, który pokazał prawdziwe taneczne show. Wyróżnienia zdobyli: Jakub Babiński z kl. IIb (kategoria – ulepianka z plasteliny) oraz Weronika Tynda także z kl. IIb, która przepięknie zaśpiewała piosenkę „Zielony kamyk”.

        Konkurs przebiegał w miłej, rodzinnej atmosferze. Oprócz nagród rzeczowych i dyplomów każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy (specjalnie zaprojektowany na potrzeby konkursu) emblemat.

27 XI 2012

DEBATA SZKOLNA „KLASOWE KODEKSY 2.0”

 

27 listopada 2012 r.odbyła się u nas Debata Szkolna na temat Klasowych Kodeksów 2.0. W debacie udział wzięli przedstawiciele klas III–VI, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły. Podczas debaty uczniowie poszczególnych klas prezentowali swoje Klasowe Kodeksy 2.0 wypracowane z wychowawcami. Głównym celem debaty było wspólne ustalenie problemów związanych z wykorzystywaniem TIK (Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej) w naszej szkole.

Podczas dyskusji ustaliliśmy, że mocną stroną naszej szkoły jest posiadanie dziennika elektronicznego, rozbudowanej witryny szkolnej, projektorów i wizualizerów w każdej sali lekcyjnej oraz kilku tablic interaktywnych.

Debata miała na celu wypracowanie roboczej wersji Szkolnego Kodeksu 2.0, który będzie obowiązywał w całej szkole. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dyrekcji oraz nauczycielom. Z ich strony padło pytanie, czy można by udostępnić uczniom hasło do szkolnego WI-FI. Dyrektor szkoły obiecał rozważyć tę prośbę.

Wszyscy uczestnicy debaty byli bardzo aktywni i co ważne umieli dyskutować w kulturalny sposób.

26 XI 2012

VIII  POWIATOWY KONKURS POETYCKI „NASZE ZWIERZĘTA – MÓJ PRZYJACIEL PIES”

 

    W dniu 26.11.2012 r. w Zespole Szkół w Nebrowie Wielkim odbył się VIII  Powiatowy Konkurs Poetycki „Nasze zwierzęta – mój przyjaciel pies”. Uczniowie z naszej szkoły zajęli czołowe miejsca. W kategorii klas II wyróżnienie otrzymał Dominik Stępień z klasy II a. W kategorii klas III – I miejsce zdobyła Olga Wyszyńska z klasy III a, wyróżnienie Maja Chodorowska z klasy III a.

21 XI 2012

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 

Organizatorem „Dnia Życzliwości” był samorząd uczniowski naszej klasy – klasy III e. Celem tego dnia było propagowanie wśród uczniów naszej szkoły życzliwości.

Zaczęliśmy od przygotowania gazetki zawierającej informacje o powstaniu obchodów „Dnia Życzliwości”. Każdy mógł przeczytać wiadomości o początkach obchodów tego dnia.

W środę, 21 listopada, każdy uczeń i nauczyciel w naszej szkole otrzymał od nas żółte słoneczko, jako zaproszenie do bycia życzliwym wobec innych. Kolor żółty jest kolorem radości i optymizmu. Nie zapomnieliśmy również o innych pracownikach szkoły.

Odwiedziliśmy wszystkie klasy zapraszając koleżanki i kolegów do wspólnej akcji. Żeby wziąć w niej udział wystarczył być uprzejmym dla innych. Każdy otrzymał listki życzliwości.

Kto zrobił życzliwy gest wobec innych, przyklejał swoje listki do naszego „Drzewa Życzliwości”. Początkowo nasze drzewo było smutne, miało nagie gałęzie. Wraz z upływem dnia pokrywało się zielonymi listkami, aż stało się zielone i wesołe.

Możemy naszą akcje zakończyć słowami:

  • Życzliwość rodzi życzliwość!

  • Uprzejmość jest zawsze na miejscu!

Uczniowie klasy III e: Martyna Komorniczak, Kinga Bollmann i Przemysław Dubik

Zdjęcia: Kinga Bollmann

19-20 XI 2012

KLASA IIIC W ZIELONEJ SZKOLE W BRACHLEWIE

 

W dniach 19-20.11.2012 r. klasa IIIc była w Zielonej Szkole w Brachlewie. Tam odbywały się ciekawe zajęcia ekologiczne. Dzieci spacerowały po lesie, były obserwować przyrodę nad jeziorem. Najbardziej podobała się wieczorna dyskoteka i niespodzianka w postaci tortu, przygotowana przez rodziców.

 

17 XI 2012

WYCIECZKA DO TCZEWA I MALBORKA

 

    W sobotę 17.11.2012 r. już po raz kolejny szkolne koło turystyczne "Zwiedzające mrówki" wybrało się na wycieczkę autokarową z cyklu "Zwiedzaj z licealistami" zorganizowaną przez PTTK Kwidzyn. Tym razem głównym punktem wyprawy były 2 miasta: Tczew i Malbork. W Tczewie obejrzeliśmy stare miasto, wiatrak oraz zwiedziliśmy Muzeum Wisły. W Malborku czekało na nas słynne Muzeum Zamkowe. Podczas drogi powrotnej odbyły się tradycyjne konkursy: krajoznawczy i na spostrzegawczość.

16 XI 2012

DOGOTERAPIA ORAZ SPOTKANIE Z MYŚLIWYM W KLASIE IB

 

Dnia 16.11.2012r. w klasie I B gościliśmy przedstawiciela Leśnictwa Pana Krzysztofa, któremu towarzyszył pies Edek. Dzieciom zostały przedstawione zasady, w jaki sposób powinny się zachować w chwili ataku przez psa. Dowiedzieliśmy się również, że nie każdy pies gryzie, ale też nie każdemu powinno się ufać oraz w jaki sposób powinno się właściwie dbać o psy. Edek wykonywał liczne sztuczki, w których uczestniczyły również dzieci. Dzieci same mogły wydawać Edkowi polecenia, które ochoczo wykonywał, w nagrodę otrzymywał od nich swe ulubione psie łakocie.

W drugiej części dzieci zapoznały się z porożem sarny, kłami dzika oraz trąbką sygnałową. Omówiono, w jaki sposób psy pomagają w pracy leśniczego. Dzieci otrzymały również upominki, za które serdecznie dziękujemy.

15 XI 2012

KLASA ID W MUZEUM W KWIDZYNIE

 

15.11.2012 całą klasą wybraliśmy się na zajęcia do Muzeum w Kwidzynie. Zajęcia przeprowadził pan Adam Juźwiak ze stowarzyszenia Eko-Inicjatywa. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się co świeci w żarówce, co daje nam i innym organizmom energię do życia. Mieliśmy możliwość zwiedzić część wystawy przyrodniczej, pan Adam w bardzo ciekawy sposób przedstawiał nam zwierzęta z tej wystawy, opowiadał o nich różne ciekawostki i informował nas czym się żywią.

15 XI 2012

STRAŻ POŻARNA W KLASIE IB

 

Dnia 15.11.2012r. w klasie IB gościliśmy strażaka Pana Roberta z Komendy Powiatowej PSP w Kwidzynie. Pan Robert opowiadał o ciężkiej pracy w straży pożarnej, zwracał szczególną uwagę iż praca strażaków nie polega tylko na gaszeniu pożarów, lecz wiąże się z szerszymi obowiązkami, które nam przedstawił. Omówił również szczegółowo wygląd wozów strażackich oraz złożoność stroju bojowego. Zostało również zaprezentowane uczniom, w jaki sposób powinni się zachować w sytuacji zagrożenia oraz wytłumaczono i zwrócono szczególną uwagę na czad jako „cichego zabójcę”. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali upominki, za które serdecznie dziękujemy.

13 XI 2012

SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY DLA UCZNIÓW KLAS III

 

13 listopada 2012 r. w naszej szkole został przeprowadzony konkurs przyrodniczy dla klas III. W konkursie wzięło udział 19 uczniów wytypowanych przez wychowawców klas.

Celem  konkursu było między innymi stworzenie sytuacji do praktycznego  wykorzystania  przez uczniów wiedzy przyrodniczej oraz dostarczenie dzieciom możliwości wykazania się swoimi wiadomościami.

        Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:

 

I miejsce – Przemysław Dubik III e

II miejsce – Olga Wyszyńska III a

III miejsce – Kamil Kozikowski III d

Gratulujemy!

 

12 XI 2012

SZKOLNY ETAP WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO

 

12 listopada 2012 r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Z niełatwymi - jak zawsze - zadaniami zmagało się 41 uczniów z klas V - VI.

 

Najlepsze wyniki osiągnęli:

Agnieszka Michlewicz z kl. VI c - 15 pkt.

Franciszek Reniecki z kl VI c – 14 pkt.

Maciej Chodorowski z kl VI c – 13 pkt.

 Paulina Tomaszewska z kl VI a -13 pkt.

Julia Siemaszko z kl VI b – 13 pkt

Adam Rudlicki z kl VI a – 13 pkt

 

Życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu.

 

 

12 XI 2012

JUBILEUSZ URODZIN PATRONA NASZEJ SZKOŁY

 

12 listopada obchodzimy jubileusz urodzin patrona naszej szkoły, mjra Henryka Sucharskiego. Uroczysty apel w 114. rocznicę przygotowała klasa VI a. Dzieje życia majora oraz krótka historia walk na Westerplatte zostały zilustrowane wierszami i piosenkami patriotycznymi. Święto ubarwił występ szkolnego zespołu mażoretek „Parada”.

9 XI 2012

SZKOLNY ETAP WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO

 

9 listopada 2012 r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Wzięło w nim udział 30 uczniów z klas IV-VI. Test, który rozwiązywały dzieci, składał się z 12 zadań otwartych, za które można było zdobyć maksymalnie 24 punkty. Komisja konkursowa sprawdziła wszystkie prace i okazało się, iż najlepsze wyniki uzyskali:

 

Agnieszka Michlewicz z klasy VI c

Martyna Rogacka z klasy VI b

Julia Budek z klasy VI a

Maciej Chodorowski z klasy VI c

Aleksandra Olchowik z klasy V a

Konstancja Wacławik z klasy V a

Julia Siemaszko z klasy VI b

 

Gratulujemy im i życzymy powodzenia w etapie rejonowym, który odbędzie się już 7 grudnia 2012 roku w SP 4 w Kwidzynie.

9 XI 2012

APEL Z OKAZJI 94. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 

W 1795 r. z map Europy i Świata wymazano państwo polskie. Jego obszary i ludność je zamieszkująca weszły w skład trzech krajów: Rosji, Prus i Austrii. W okresie XIX wieku Polacy kilkakrotnie bezskutecznie zrywali się do walki zbrojnej o odzyskanie niepodległości. W dużej i zarazem głównej mierze działo się, tak ponieważ wymienione na wstępie państwa zaborcze ściśle ze sobą współpracując za każdym razem udanie tłumiły te próby.

W piątek 9.11.2012 r. nasza szkoła uczciła ten dzień uroczystym apelem i kotylionami upamiętniającymi to święto.

9 XI 2012

KONKURS NA WYKONANIE "KARTKI ŚWIĄTECZNEJ Z KWIDZYNA"

 

W miesiącu listopadzie został ogłoszony przez Burmistrza Miasta Kwidzyna konkurs na wykonanie "Kartki Świątecznej z Kwidzyna". Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I szkół podstawowych. W eliminacjach szkolnych w dniu 9 listopada jury wybrało 10 najpiękniejszych prac, które zostały przekazane do Urzędu Miasta w Kwidzynie.

8 XI 2012

POŻEGNANIE ZŁOTEJ POLSKIEJ JESIENI W KLASIE IIB

 

     Uczniowie klasy IIB z żalem pożegnali porę roku - złotą polską jesień. Z tej okazji wykonali prace plastyczne pt.: „Jesienne drzewa” techniką „mokre na mokrym”.

    Wczesną jesienią zbierali kolorowe liście drzew i krzewów, następnie suszyli i umieścili w zaprojektowanych przez siebie zielnikach - „zatrzymali w czasie” przepiękne jesienne kształty i barwy. Chętnie do nich zajrzą podczas smutnych, chłodnych i deszczowych dni szarugi jesiennej.

 

      Dziękujemy Rodzicom i starszemu Rodzeństwu za pomoc podczas wykonywania zielników.

8 XI 2012

SPRAWDZIAN PRÓBNY KL VI I V

 

8 listopada 2012 r. uczniowie klas piątych i szóstych pisali sprawdzian próbny. Klasy szóste rozwiązywały test „Nad morzem”, a piąte „Wisła”. Testy składały się z 20 zadań zamkniętych i 5 otwartych. Dzieci mogły wykazać się umiejętnościami z języka polskiego, matematyki, przyrody i historii. Maksymalnie będzie można zdobyć 40 punktów. Wyniki poznamy jeszcze w listopadzie.

7 XI 2012

KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA KLAS III

 

     7.11.2012 r. w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny dla klas III, w którym uczestniczyło 25 uczniów. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów. Oto oni:

 

I miejsce - Aleksander Grochowski kl. IIIb

II miejsce - Piotr Woźniak kl. IIId

III miejsce - Oliwia Gierczyńska kl. IIIc

 

Gratulujemy!

 

 

6 XI 2012

GROMADA ZUCHOWA

 

W październiku w naszej szkole rozpoczęła działalność gromada zuchowa. Spotykamy się na cotygodniowych zbiórkach, na których pląsamy, śpiewamy, bawimy się w zuchowy teatr i zuchową majsterkę. Na ostatniej zbiórce poznaliśmy drugi punkt prawa zucha „Zuch jest dzielny”, sami także musieliśmy przejść próbę dzielności i wykazać się nie lada odwagą.

5 X 2012

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS III

 

5 listopada 2012 r. w naszej szkole został przeprowadzony konkurs matematyczny dla klas III. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych, praktyczne wykorzystanie posiadanej wiedzy oraz dostarczenie uczniom możliwości wykazania się swoimi wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi.

Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:

 

I miejsce – Olga Wyszyńska

II miejsce – Stanisław Jędrzejewski

III miejsce - Miłosz Cieśliński

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

26 X 2012

KLASA IIA Z WIZYTĄ W APTECE

 

Podsumowując blok tematyczny dotyczący promocji zdrowia 26.10.2012 r. klasa II a wybrała się z wizytą do apteki. Podczas rozmowy dzieci dowiedziały się wiele ciekawych informacji, które pomogły im poszerzyć wiadomości o tym, jak dbać o własne zdrowie. Mogły obejrzeć miejsce, w którym powstają maści, kremy i inne specyfiki, np. soki. Zostały również poczęstowane smacznymi witaminkami oraz upominkami. Dzieci podziękowały za miłe przyjęcie i zadowolone wróciły na dalsze lekcje.

24 X 2012

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „JESIENNE CUDAKI’’ 2012

 

W dniu 24.10.2012 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kwidzynie odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego „Jesienne cudaki”. W twórczych zmaganiach brali udział uczniowie klas I-III. Przyniesione na konkurs prace przeszły oczekiwanie jurorów. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i wyobraźnią. W niecodzienny sposób wykorzystały naturalne okazy, z których powstały wspaniałe zwierzaki i ludziki, różne stworki – potworki.

 

Komisja konkursowa w składzie: Halina Gorka – wicedyrektor, Hanna Przysowa, Jolanta Muchowska – wychowawczynie swietlicy i Estera Brzycka – nauczycielka klasy I b, miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były bardzo oryginalne, jednak trzeba było wybrać te najciekawsze i najbardziej pracochłonne. Wyłoniono następujących zwycięzców:

 

I miejsce – Karol Strzyżewski I d

II miejsce – Kacper Witkowski I a

III miejsce – Michał Cichocki I c, Andrzej Cichocki II c

 

Wszystkim tegorocznym uczestnikom konkursu gratulujemy pomysłów i cierpliwości. Wręczenie nagród i dyplomów miało miejsce 13.11.2012 r. (zobacz zdjęcia).

22 X 2012

KOLOROWE KANAPKI W KLASIE IIA

 

Uczniowie z klasy II a świetnie radzą sobie z przygotowywaniem drugiego śniadania. Tak było 22.10.2012 r. Podczas zajęć podsumowujących tematykę zdrowego odżywiania się przygotowały smaczne i kolorowe kanapki. Sprawdzaliśmy też wartości odżywcze poszczególnych składników. Zajęcia tak się podobały, że dzieci chętnie powtarzałyby przygotowywanie posiłków dla siebie w szkole.

22 X 2012

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. ODWIEDZILIŚMY GROBY DAWNYCH PRACOWNIKÓW SZKOŁY

 

Tradycją naszej szkoły jest opieka nad grobami nieżyjących pracowników. Wczoraj tzn. 22 października odwiedziłyśmy cmentarz w Kwidzynie i uczciłyśmy kwiatami i zniczem pamięć Państwa Izabeli i Michała Czerwień, którzy byli jednymi z pierwszych pracowników SP2. Pani Izabela pracowała w latach 1945-1972, a Pan Michał 1945-1969.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju. Na kilka dni przed świętem ludzie porządkują groby swoich bliskich, zdobią je kwiatami i zielonymi gałęziami. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie 1 listopada jest najważniejszym dniem obchodów zadusznych i odwiedzania cmentarzy. Następujący po nim dzień - Dzień Zaduszny - nie jest powszechnie obchodzony, chociaż w kościołach odprawiane są nabożeństwa żałobne.

 

Staropolskie obyczaje

Jeszcze w XIX w. we wschodniej Polsce odprawiano obrzędy ku czci zmarłych zwane Dziadami (Adam Mickiewicz opisał je w swoim poemacie dramatycznym). Wierzono, że jadło i napoje mogą pokrzepić dusze, więc w przeddzień święta pieczono chleb i pierogi, gotowano bób i kaszę, a na wschodzie przyrządzano kutię z maku, pszenicy i miodu. Potrawy te ustawiano na stołach jako poczęstunek dla dusz zmarłych. Wieszano też czysty ręcznik, obok stawiano mydło i wodę, by dusze mogły się obmyć. Na noc zostawiano otwarte drzwi, żeby duchy mogły bez przeszkód przekroczyć progi swoich dawnych domostw. W tym dniu niektóre czynności były zakazane np. wylewanie wody po myciu naczyń przez okno, by nie oblać zabłąkanej tam duszy, a także palenie w piecu, bowiem tą drogą dusze dostawały się niekiedy do domu.

W całej Polsce ugaszczano żebraków i modlących się przy kościołach dziadów kościelnych (pątników utrzymujących się z jałmużny). W zamian za jadło modlili się oni za dusze zmarłych. Nikt nie skąpił im jedzenia, zapraszano ich do domu na ucztę, bo wierzono, że postać dziada może przybrać duch zmarłej osoby.

Cmentarze były rozświetlone płonącymi na grobach lampkami, by błąkające się dusze mogły się przy nich oczyścić i ogrzać.

Dziś inaczej obchodzimy Święto Zmarłych. Ofiary z jadła i napojów zastąpiły na mogiłach naręcza kwiatów i tzw. "wypominki", czyli przywoływanie zmarłych z imienia i nazwiska.

 

Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach - dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.

Kwitną zniczami
ciemne chodniki.
Jesienne kwiaty,
błędne ogniki
palą się znicze.

Dziesiątki, setki,
tysiące zniczy...
Nikt ich nie zliczy...

Przechodzą ludzie,
schylają głowy.
Wśród żółtych liści
listopadowych
palą się znicze...


Danuta Wawiłow " Znicze" [fragm.]

 

            Jest to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu.

            Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, smutnym, opuszczonym grobie?

            Koniecznie zapalmy taki znicz i przystańmy w zadumie.

 

 

22 X 2012

LEKCJA W KLASIE IB NA TEMAT FUNKCJONOWANIA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

 

W dniu 22.10.2012 r. w klasie I b została przeprowadzona przez zaproszonego gościa Pana Bogdana lekcja dotycząca budowy oraz funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Pan Bogdan opowiadał o maszynach, które znajdują się na oczyszczalni oraz o procesie oczyszczania ścieków. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach, zadawali liczne pytania, bardzo interesowało ich jak wygląda efekt końcowy i co się dzieje po oczyszczeniu ścieków. Dziękujemy Panu Bogdanowi za wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania oraz za ciekawe zdjęcia i prezentację swojej ciężkiej pracy.

20 X 2012

ZAKOŃCZENIE „ROWERIADY 2012”

 

Już za nami wszystkie wiosenne, letnie i jesienne wyprawy rowerowe. Zima za pasem. Ale nas to nie martwi. Przed nami śnieg, sanki i kuligi, czyli zimowe atrakcje i dużo zabawy. A może jeszcze uda się tej jesieni gdzieś skoczyć na rowerku?

W sobotę 20 października wybraliśmy się nad Cyganówkę w Miłosnej, by wziąć udział w podsumowaniu i zakończeniu ROWERIADY 2012.Trafiliśmy na cudowną wręcz pogodę, słoneczną i ciepłą. Nad rzeczką organizatorzy- jak zwykle- przygotowali poczęstunek i zaproponowali udział w konkursach sprawnościowych i przyrodniczym. W teście wiedzy o powiecie kwidzyńskim zespół w składzie Franek R. i Maciej F. zajęli ( po dogrywce z licealistami) II miejsce. Natomiast w rzucaniu szyszkami do tarczy punktowane I miejsce zajęła Paulina T., a nagrodę „najmłodszego” uczestnika wyprawy uzyskał Mateusz Z.

Najwięcej emocji wzbudziło jednak podsumowanie całorocznego konkursu. Okazało się, że po podliczeniu wszystkich 5 rajdów i uzyskanych punktów uzyskaliśmy II miejsce! Gratuluję wszystkim uczniom, którzy brali udział w rajdach w tym sezonie rowerowym i przyczynili się do zdobycia tej lokaty. Możecie być z siebie dumni. Członkom KTR „VENTUS” składam wielkie podziękowania za zorganizowanie tych imprez. Dzięki nim dzieci z chęcią spędzają wolny dzień poza domem na rowerze i świetnie się bawią.

Pozdrawiam wszystkich Włatców Druk ;) 

Wiesława Strzelczyk

Opiekun koła

18 X 2012

WYCIECZKA DO OGRODU DENDROLOGICZNEGO

 

W dniu 18.10.2012 r. klasy Ia, Ic i Id były na wycieczce w ogrodzie dendrologicznym na Miłosnej. Dzieci odbyły ciekawe zajęcia z panem ze stowarzyszenia Eko-Inicjatywa. Szukaliśmy oznak jesieni, piekliśmy kiełbaski na ognisku. Pogoda nam dopisała, więc wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni.

16 X 2012

SZKOLNY KONKURS "ZNAM DRZEWA I KRZEWY"

 

W dniu 16.10.2012 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu „Znam drzewa i krzewy”. Zadaniem uczniów było rozpoznanie 18 gatunków na podstawie rysunków liści i owoców. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Najlepsze wyniki osiągnęli:

I miejsce – Agnieszka Michlewicz kl. VIc,

II miejsce – Kamil Nowak kl. IVa,

III miejsce – Adam Jędrzejewski kl. Vc,

IV miejsce – Kaja Muzyka kl. VIc,

V miejsce – Anna Nowak kl. IVa.

Pozostali uczestnicy konkursu to: Wiktor Cieśliński kl. Vb, Dawid Dudek kl. Vb, Paweł Fiszer kl. VIa, Oliwia Lipińska kl. Va, Franciszek Reniecki kl. VIc, Adam Rudlicki kl. VIa, Mateusz Sarzyński kl. Vc, Dawid Wierzba kl. Vb, Jakub Żygadło kl. IVa i Filip Więckowska kl. Vb.

 

 

15 X 2012

KLASA II C „WARZYWA I OWOCE JE”

 

15.10.2012 r. uczniowie klasy II c na zajęciach edukacji środowiskowej poznawali i utrwalali zalety i korzyści płynące ze spożywania owoców i warzyw. W praktyce sporządzili sałatki owocowo-warzywne z przyniesionych przez siebie produktów. Po zakończonej pracy uczniowie degustowali wykonane przez siebie smakołyki.

12 X 2012

JESIENNE SPOTKANIE W ŚWIETLICY

 

W piątek 12 października 2012 r. w Szkolnej Świetlicy „Tęczolandia” odbyło się jesienne spotkanie. Uczestnikami spotkania byli zaproszeni goście” dyrektor szkoły p. Jerzy Pawluczuk, wicedyrektor p. Halina Gorka, dzieci z klas pierwszych oraz laureaci konkursu na nazwę świetlicy i aktorzy koła teatralnego. Podczas imprezy mali aktorzy popisali się swoimi umiejętnościami przedstawiając inscenizację Pt. „Na straganie” za pomocą wykonanych sylwet warzyw. Po przedstawieniu dzieci wspólnie śpiewały znane piosenki o jesieni.

        W dalszej kolejności spotkania dyrektor szkoły wręczył dyplomy laureatom konkursu na nazwę świetlicy (zobacz), a zwyciężczyni – pomysłodawczyni nazwy „Tęczolandia” – Kornelia Siedlecka otrzymała również nagrodę rzeczową. Na zakończenie dzieci ze świetlicy wręczyły wszystkim pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane laurki z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a wszyscy się świetnie bawili.

12 X 2012

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

     12 października w naszej szkole z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej - święta wszystkich pracowników oświaty –  uczniowie składali życzenia swoim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły. Każda klasa przygotowała również własne życzenia, które Samorząd Uczniowski umieścił na stronie internetowej (zobacz). Chętni uczniowie przebrali się za swoich nauczycieli.

 

     Tego samego dnia po południu Burmistrz Miasta Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak uhonorował nagrodami ponad 80 nauczycieli za wybitne osiągnięcia w dziedzinie oświaty. W tej prestiżowej uroczystości wzięła udział uczennica z naszej "Dwójeczki" - Andżelika Witusińska z VI b, która śpiewa w Kole wokalnym Pani Alicji Kizińskiej. Andżelika zaśpiewała piosenkę z zawodowym zespołem jazzowo - dixielandowym co niewątpliwie przyniosło splendor Szkole Podstawowej nr 2.

Alicja Kizińska

11 X 2012

WYCIECZKA KLASY VIA DO TRÓJMIASTA

 

     11 października klasa VI a wybrała się na wycieczkę do Trójmiasta. Głównym punktem programu było zwiedzanie Westerplatte, a atrakcją turystyczną – rejs galeonem „Czarna Perła”. Złożenie kwiatów na grobie naszego patrona, mjra Henryka Sucharskiego, rozpoczęło żywą lekcję historii w miejscu pamięci. Stamtąd udano się do Centrum Nauki Experyment w Gdyni gdzie przez 90 minut trwała wyśmienita zabawa, zakończona warsztatem pt. Niewyjaśniona zagadka. Wycieczkę wszyscy zaliczyli do bardzo udanych.

9 X 2012

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 

    We wtorek 9 października 2012 r. w sali gimnastycznej odbyło się tradycyjne ślubowanie uczniów klas I. Dzieci przyszły w towarzystwie swoich rodziców. Złożyły ślubowanie na sztandar, a dyrektor szkoły pasował je na uczniów. Uroczystość uświetnił występ szkolnego zespołu mażoretek. Wszystkie pierwszaki dostały piękne prezenty.

6 X 2012

WYCIECZKA NA KASZUBY

 

    W sobotę 6.10.2012 r. już po raz kolejny szkolne koło turystyczne "Zwiedzające mrówki" wybrało się na wycieczkę autokarową z cyklu "Zwiedzaj z licealistami" zorganizowaną przez PTTK Kwidzyn. Tym razem głównym punktem wyprawy były  okolice Chmielna na Kaszubach. Zwiedziliśmy muzeum ceramiki Neclów w Chmielnie, gdzie podziwialiśmy ręczny wyrób naczyń glinianych. Obejrzeliśmy też park miniatur w Stryszej Budzie. Podczas drogi powrotnej odbył się tradycyjny konkurs krajoznawczy.

5 X 2012

"ZDROWE KANAPKI" W KLASIE IID

 

     Dnia 05.10.2012. uczniowie klasy II d w ramach tematu „Kłótnia warzyw” utrwalali wiadomości i umiejętności o warzywach, owocach i witaminach. Tym samym dobrym pomysłem okazało się połączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną, w wyniku której uczniowie wykonywali zdrowe kanapki. Każdy przyniósł na lekcje pieczywo, prawdziwe masło, sery, wędliny i mnóstwo warzyw, takich jak : sałata, szczypior, pomidory, ogórki, ogórki kiszone, rzodkiewka, papryka. Kanapki były bardzo zdrowe i kolorowe! Przy tym żaden z uczniów nie skaleczył się podczas „operacji” sztućcami. Jeśli „dwójkowicze” będą spożywać codziennie takie kanapki, na pewno nic nie zaszkodzi ich zdrowiu.

1-2 X 2012

KLASA IIIA W ZIELONEJ SZKOLE W BRACHLEWIE

 

1-2.10.2012 r. klasa IIIa była w Zielonej Szkole w Brachlewie. Tam odbywały się zajęcia promujące ekologiczny styl życia. Dzieci spacerowały po lesie, były obserwować jezioro. Najbardziej podobało się wieczorne ognisko i pieczenie kiełbasek.

27 IX 2012

DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

27 września 2012 r. odbyła się dyskoteka szkolna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Frekwencja dopisała. Zabawa była wyśmienita. Swoją obecnością zaszczycili nas tancerze ze szkoły *** LOUD STREET DANCE *** Wszyscy byli pod dużym wrażeniem ich tanecznych umiejętności i na zakończenie nagrodzili występ brawami.

26 IX 2012

KLASY II A I II C WYBRAŁY SIĘ NA JESIENNĄ WYCIECZKĘ NA MIŁOSNĄ

 

Klasy II a i II c w dniu 26.09.2012 r. wybrały się na jesienną wycieczkę na Miłosną. Podczas wyprawy uczyliśmy się rozpoznawania drzew liściastych, zbieraliśmy też kolorowe liście do zielników oraz do dekoracji klasy. Mieliśmy czas na zabawy na świeżym powietrzu. Na jesiennym pikniku apetyt dopisywał wszystkim – nawet przysłowiowym „niejadkom”.  Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

25 IX 2012

PIKNIK KLASY IB

 

We wtorek, 25 września w parku linowym Crazy Park odbył się piknik klasy IB. Wymagające nie lada krzepy i zdolności akrobatycznej trasy linowe nie sprawiły naszym podopiecznym żadnego problemu. Wspólne zabawy, gra w piłkę oraz ognisko z pysznymi kiełbaskami sprzyjały atmosferze integracji dzieci z rodzicami. Na pikniku gościliśmy także Strażaków z Kwidzyna, którym serdecznie dziękujemy za to, iż zapoznali dzieci ze swoją pracą, a one mogły obejrzeć i wejść do prawdziwego wozu strażackiego.

25 i 26 IX 2012

KLASY IID i IC W STRAŻY MIEJSKIEJ

 

Dnia 25.09.2012. klasa II d wybrała się na wycieczkę do Komendy Straży Miejskiej w Kwidzynie. Drugoklasiści po raz kolejny mieli szansę poznać odpowiedzialny i trudny zawód strażnika miejskiego, przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, ale przede wszystkim wzięły udział w konkursie pod tytułem „Straż Miejska w moim mieście” organizowanym przez Straż Miejską. Zadaniem drugoklasistów było narysowanie ilustracji oraz ułożenie wierszyka o pracy strażników. Nam się udało!!! Zobaczymy czy nasz talent artystyczno–poetycki zdobędzie uznanie?!

Dzień później siedzibę strażników odwiedziła również klasa Ic.

18 IX 2012

LAUREAT OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU „WYSPA ZAGADEK 2012”

 

             Absolwent naszej szkoły Szymon Kukliński został laureatem konkursu „Wyspa Zagadek 2012”. Finał zmagań konkursowych odbył się 16 czerwca 2012 r. w Sopocie, wyniki ogłoszono dopiero 18.09.2012 r.

              W konkursie uczestniczyło 840 uczniów, a do finału krajowego zakwalifikowano 92 dzieci z całej Polski. Nagrodą dla laureatów, a jest ich tylko 6, jest wyjazd do Szwecji, do Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn.

               Serdecznie gratulujemy i życzymy Szymonowi udanej wycieczki oraz niezapomnianych wrażeń.

 

18 IX 2012

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2012

 

W dniu 18.09.2012 r. odbyła się kolejna edycja akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę” i była połączona z segregacją odpadów. Klasy III tradycyjnie sprzątnęły teren szkoły, klasy IV – tereny rekreacyjne nad Liwą, natomiast klasy V i VI - park w Górkach i obrzeża lasu.

Uczniowie zebrali sporo śmieci, segregując je do kolorowych worków. Po sprzątaniu klasa Vc uczestniczyła w miejskim happeningu na deptaku przy ul. Piłsudskiego. Uczniowie wzięli udział w konkursie o segregowaniu odpadów, warsztacie artrecyklingu. Za czynny udział otrzymali małe upominki oraz sadzonki drzewek iglastych. Akcja „Sprzątanie Świata” przebiegła w miłej atmosferze.

17 IX 2012

73. ROCZNICA NAJAZDU ZWIĄZKU RADZIECKIEGO NA POLSKĘ 17 WRZEŚNIA 1939 r.

 

      17 września 2012 r. nasza delegacja wzięła udział w miejskich obchodach rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r. Szkołę pod pomnikiem nieznanego żołnierza reprezentował poczet sztandarowy oraz uczniowie, którzy złożyli wiązankę kwiatów.

15 IX 2012

AKCJA CHARYTATYWNA „SMAKI JESIENI”

 

Akcja charytatywna „Smaki Jesieni” należy już do tradycji naszej szkoły. I w tym roku zasililiśmy budżet pomocy dzieciom. Nie byłoby takiego wyniku, gdyby nie pomoc „dwójkowych” rodziców i wolontariuszy, którzy 15 września 2012 r. na deptaku - ul. Piłsudskiego przygotowali stoisko ze specjałami domowymi.

Szczególne podziękowania dla p. Bożeny Renieckiej za pomoc.

Serdecznie dziękujemy!

 

Za wypieki:

 

p. Magdalena Jarmułkowicz

p. Andżelika Arośniewicz–Jurkiewicz

p. Adam Jurkiewicz

p. Kinga Cesarz

p. Wioletta Hajduk

p. Barbara Krawniak

p. Marek Muzyka

p. Mariola Niziałek

p. Sylwia i Arkadiusz Prusik

p. Gabriela Szymanek

p. Hanna Szymańska

p. Małgorzata Zakrzewska

p. Grażyna Łach

 

 Za przetwory:

 

Kinga Smoczyńska

Konstancja Wacławik

Dawid Dudek

Kornel Musielewicz

Natalia Nowak

Marcel Maluchnik

Franciszek Reniecki

Bartosz Hillar

Paweł Kulesz

 

Wolontariusze:

 

Oliwia Arszyńska

Kamila Jarmułkowicz

Tamara Jurkiewicz

Kaja Muzyka

Maja Muzyka

Wojciech Krawniak

Karolina Urbanowicz

Klaudia Prusik

Franciszek Reniecki

Tomasz Szymanek

Filip Szymański

Oskar Waga

Bartosz Hillar

Patrycja Zakrzewska

7 IX 2012

73. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA WALK NA WESTERPLATTE I 36. ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENIA MAJORA HENRYKA SUCHARSKIEGO

 

7 września 2012 r. minęła 36. rocznica nadania naszej szkole imienia majora Henryka Sucharskiego. Tradycyjnie w tym dniu, w 73. rocznicę kapitulacji bohaterskiej załogi Westerplatte klasy spotkały się przy wystawie poświęconej patronowi w hollu szkoły. Dzieci wystawiły warty honorowe i składały wiązanki kwiatów.

Tego samego dnia klasa VI a udała się przed pomnik Nieznanego Żołnierza i złożyła kwiaty w miejscu upamiętniającym bitwę na Westerplatte. Przygotowanie i organizacja dnia odbyły się pod czujnym okiem p. Jolanty Obód.

(zobacz też - kl. IId pod tablicą patrona)

 

3 IX 2012

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2012

 

W poniedziałek 3 września 2012 r. uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2012/2013. Naukę zaczęło 593 uczniów w 22 oddziałach, w tym 109 uczniów w 4 klasach pierwszych. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym!

 

Archiwum wiadomości

 2011/2012 - drugi semestr  2011/2012 - pierwszy semestr  2010/2011 - drugi semestr   2010/2011 - pierwszy semestr   2009/2010   2008/2009   2007/2008 i wcześniej