10.04.2008

TYDZIEŃ PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA

zobacz wszystkie
wiadomości

Projekt „Moda? Czy zdrowie” był realizowany w naszej szkole w dniach 7- 10 kwietnia 2008 r. Był on skierowany do nauczycieli, uczniów klas IV, V i VI oraz ich rodziców. Projekt miał na celu zwiększenie świadomości oraz wiedzy w zakresie problemu zaburzeń odżywiania występujących u dzieci i młodzieży. Szczególnym zadaniem było praktyczne zapoznanie z różnymi formami profilaktyki zaburzeń odżywiania.

W ramach projektu w każdej klasie odbyły się specjalne zajęcia na temat „Jak wpływam na swoje zdrowie?”, które przeprowadzili wychowawcy klas, nauczyciele przyrody oraz koordynatorka ds. promocji zdrowia i pedagog szkolny. Uczniowie rozmawiali o tym, jakie znaczenie dla człowieka ma odżywianie i jak dbać o zdrowie, by uniknąć chorób wynikających z niewłaściwego odżywiania. Głównym wątkiem tych spotkań były choroby: anoreksja, bulimia oraz otyłość.

Propozycją dla rodziców był wykład psychologa z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Kwidzynie, pani Joanny Piątkowskiej, którego celem było dostarczenie wiedzy odnośnie powstawania, przebiegu oraz leczenia występujących w wieku szkolnym zaburzeń i chorób wynikających z niewłaściwego odżywiania się młodych ludzi. Po wykładzie można było skorzystać z indywidualnych konsultacji psychologicznych.

W tym samym czasie w sali obok trwał pokaz przyrządzania zdrowego i smacznego posiłku dla dzieci. Autorami tych pyszności były nauczycielki zawodu z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie panie Beata Zembrzuska, Dorota Wojciechowska i Anna Jabłońska wraz z grupką uczennic tej szkoły. Pokaz zakończył się degustacją. Wszystkim bardzo smakowało.

Natomiast w sali gimnastycznej pani Monika Zimnicka poprowadziła dla chętnych uczniów oraz rodziców zajęcia fitnessu.

Proponowane przez organizatorów formy zajęć i spotkań dla rodziców były ciekawe i dobrze przygotowane. Szkoda tylko, że nie spotkały się z zainteresowaniem naszych rodziców.

Pomysłodawcy projektu:

Wiesława Strzelczyk