8 I 2006

RATUJMY ŻYCIE I POZWÓLMY ŻYĆ

XIV Finał … mnóstwo gorących serc i … Orkiestra zagrała …
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ratujmy życie i pozwólmy żyć taki cel przyświecał ludziom Szkoły Podstawowej nr 2 w Kwidzynie pracującym na rzecz WOŚP. Ogromny sztab 288 osób - nauczycieli, uczniów i absolwentów, rodziców i gości pracujących z nami zagrał i zebrał dzięki swojej pracy i ofiarności wspaniałych sponsorów

To ogromna kwota, za którą wszystkim serdecznie i gorąco dziękujemy.

Grupa 80 wolontariuszy pod opieką dorosłych (rodziców) kwestowała na ulicach miasta. Zmarznięci, ale szczęśliwi wracali z pełnymi skarbonkami. Skrzętnie liczone grosiki wzbogacały konto WOŚP.
      Występy naszych dzieci uatrakcyjniały imprezę powiatową w teatrze i na scenie powiatowej.

Biała Niedziela WOŚP

W dniu, kiedy WOŚP zagrała po raz czternasty, nasza szkoła gościła lekarzy i specjalistów oferujących mieszkańcom Kwidzyna, za symboliczne kwoty, porady i pokazy związane z ratowaniem życia, jego ochroną i profilaktyką.

Młodzi ludzie, wolontariusze "Pokojowego Patrolu" z Szadowa k/Kwidzyna zaprezentowali techniki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Chętni mogli skorzystać z krótkiej nauki podstawowych technik oraz obejrzeć jak powinna wyglądać prawidłowo wyposażona apteczka. Dużym powodzeniem cieszyły się konsultacje diabetologa. Za niewielką opłatą można było zmierzyć sobie poziom cukru we krwi. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze mogły uzyskać porad jak żyć i radzić sobie z tą dolegliwością. Za symboliczną kwotę można było zmierzyć ciśnienie, a nawet zważyć się oraz zakupić poradniki dla osób żyjących
z nadciśnieniem. Kobiety mogły skorzystać z nauki samobadania piersi. Pokaz taki odbywał się na fantomach piersi, natomiast młodzi rodzice mogli zobaczyć jak powinien wyglądać kącik niemowlęcy oraz jak pielęgnuje się noworodka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gabinety masażu - tradycyjnego i relaksacyjnego przy muzyce.

Coś dla ciała i urody, czyli serduszkowe atrakcje

W ciągu całego "Orkiestrowego" dnia można było skorzystać z salonu piękności, gdzie za niewielką opłatą panie fryzjerki, stylistki i kosmetyczki wraz ze swoimi uczennicami prezentowały techniki wizażu stylizacji i manicure oraz pielęgnacji twarzy i włosów. Dla poprawienia samopoczucia wiele osób zarówno "małych" jak i "dużych" poddawało się tym wspaniałym zabiegom.
      Za symboliczną złotówkę w kawiarence "Pod serduszkiem" można było zjeść pyszne domowe ciacho i napić się kawy i herbaty. Wykonawcami wszystkich słodkości były rodziny naszych dzieci, które od początku są niezawodnymi sponsorami kawiarenki.
     Jak co roku dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa. Oferowała podarowane przez uczniów i rodziców dary w postaci ich ulubionych maskotek, zabawek i innych ciekawych przedmiotów. Łącznie zgromadzono aż 1150 fantów, a samo ich losowanie sprawiało ogromną radość nie tylko dzieciom.
Serduszkowy sklepik z różnościami oferował całe mnóstwo atrakcyjnych wyrobów dziecięcych. Można było kupić prawie wszystko - witraże, serwetki, wazoniki, pocztówki i całe mnóstwo starannie wykonanych drobiażdżków.
      Pod opieką pracowników z Terenów Rekreacyjno - Wypoczynkowych "Miłosna" na boisku szkolnym można było zasiąść w siodle i spróbować jazdy konnej lub przejechać się bryczką. Pomimo siarczystego mrozu chętnych nie brakowało.
   Na rozgrzewkę najlepsza była grochówka z wkładką serwowana w szkolnej stołówce, a chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym to coroczny nasz rarytas, który rozchodził się jak ciepłe bułeczki. Prawdziwą atrakcją okazały się bajkowe postacie zachęcające naszych gości do wspólnych pamiątkowych fotografii, a dziewczęta ubrane w stroje reprezentujące służby ratujące życie były symbolami - maskotkami tegorocznego Finału i przypominały, że

"Razem uratujemy życie"

P.S.

Wiemy już, że zaraz po feriach nauczyciele naszej szkoły wezmą udział w nauce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie odbędzie się w Uniwersytecie WOŚP w Szadowie k/Kwidzyna.

Opracowała Lidia Dyksa