ZESTAW ĆWICZEŃ DO WYKONANIA W DOMU - WADA POSTAWY: PŁASKOSTOPIE

1. Chodzimy na palcach.
2. Siedząc na krześle naprzemiennie uderzamy o podłoże raz palcami raz piętami.
3. Dalej siedząc na krześle stopy kładziemy na ręczniku, zwijamy go pod stopy pracując tylko paluszkami.
4. Siedząc na podłodze ręce opieramy z tyłu, nogi proste w kolanach, maksymalnie przyciągamy palce stóp w kierunku tułowia.
5. Ponownie siadamy na krześle, podnosimy z podłogi drobne przedmioty np. chusteczka, woreczek, ołówek palcami stóp a potem je opuszczamy na podłogę.
6. Tak jak w poprzednim ćwiczeniu podnosimy dowolny przedmiot z podłogi nogą lewą a następnie kładziemy go na prawym kolanie, przedmiot zrzucamy na podłogę i to samo robimy nogą prawą na lewe kolano.

Uwaga: Ćwiczenia wykonujemy codziennie około 15 minut. Pamiętamy o ćwiczeniu raz nogi lewej raz prawej.

ZESTAW ĆWICZEŃ DO WYKONANIA W DOMU - WADA POSTAWY: KOŚLAWOŚĆ KOLAN

1. Siad skrzyżny na podłodze wstajemy z nogami skrzyżowanymi.
2. Marsz ze skrzyżowanymi stopami.
3. Siadamy na krześle i podnosimy dowolny przedmiot z podłogi nogą lewą a następnie kładziemy go na prawym kolanie, przedmiot zrzucamy na podłogę i to samo robimy nogą prawą na lewe kolano.
4. Siadamy na krześle i podnosimy z podłogi kulkę z papieru nogą lewą którą podajemy do prawej ręki a potem nogą prawą do lewej ręki.
5. Siad skrzyżny na podłodze dłonie kładziemy na kolana i naciskamy na nie przez 3 sekundy, rozluźniamy nacisk.
6. Stoimy w małym rozkroku, dłonie oparte na zewnętrznej stronie kolan, rozpychamy kolana przez 5 sekund, rozluźniamy nacisk.

Uwaga: Ćwiczenia wykonujemy codziennie około 15 minut.

ZESTAW ĆWICZEŃ DO WYKONANIA W DOMU - WADA POSTAWY: BOCZNE SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA

I. Program postępowania w przypadku bocznego skrzywienia kręgosłupa.

1. W ciągu dnia dziecko powinno jak najdłużej przebywać w pozycji leżącej na brzuchu z łokciami wysuniętymi do przodu {odrabiane lekcja czytanie, oglądanie telewizji itp.).

2. Przy nadmiernej lordozie wskazana pozycja w tzw. ułożenie japońskie.

3. Spać dzieci powinny na twardym materacu z „Jaśkiem” pod głową.

4. Noszenie książek do szkoły jak najdłużej w dobrze dopasowanym tornistrze, ewentualnie w torbie przewieszonej przez ramię.

5. Najkorzystniejszym sportem jest pływanie stylem klasycznym na brzuchu i grzbiecie, jazda na rowerze z wysoko uniesioną kierownicą i obniżonym siodełkiem, łyżwy i wrotki, ringo, łucznictwo.

6. Przeciwwskazane jest uprawianie ćwiczeń z elementem skoków i skłonów bocznych.

7. Zaleca się systematyczne wykonywanie ćwiczeń - minimum 1 raz dziennie 45 min. na podstawie konspektu.

8. Dieta wysokobiałkowa z dużą ilością warzyw i owoców.

II. Konspekt ćwiczeń dla dzieci do wykonywania w warunkach domowych. 1. Pozycja wyjściowa powstanie, ręce na biodrach kciukami do przodu, postawa skorygowana - brzuch wciągnięty, łopatki złączone ruch: marsz w miejscu na palcach i na całych stopach.

2. Pozycja wyjściowa - leżenie tyłem nogi ugięte w kolanach, stopy oparte o podłoże, ręce wzdłuż tułowia ruch: unoszenie wyprostowanych nóg w górę

3. Pozycja wyjściowa jak wyżej ruch: przenoszenie prostych rąk za głowę- wdech nosem, przenoszenie rąk bokiem w dół syczący wydech ustami. Uwaga - ćwiczenie oddechowe jednorazowo należy powtórzyć 5-6 razy co 3-4 ćwiczenia.

4. p. w. jak wyżej ruch: 1 przyciągnąć prawe ugięte kolano do brzucha 2 powrót do pozycji wyjściowej 3. przyciągnąć lewe ugięte kolano do brzucha 4. powrót do pozycji wyjściowej

5. p w. jak wyżej ruch: 1 prostowanie obydwu nóg w górę 2. rozkrok 3. złączyć nogi 4.opuścić nogi i stopy oprzeć o podłoże

6. p. w. jak wyżej ruch: przyciągnąć obydwa, ugięte kolana do brzucha, utrzymać rękami - kołyska do przodu i do tyłu.

7. p w. jak wyżej ręce wyciągnięte za głowę ruch: 1 przenieść ręce nad kolana, oderwać głowę i barki od podłoża, brodę przyciągnąć do mostka 2 , 3 wytrzymać 4 powrót do pozycji wyjściowej

8. p w. jak wyżej ręce wzdłuż tułowia ruch: 1 unoszenie bioder w górę 2 , 3 wytrzymać 4 powrót do pozycji wyjściowej

9. p. w. jak wyżej ruch: zataczanie kół złączonymi nogami do przodu i do tyłu

10. p. w. jak wyżej ruch: wyprostować nogi w kolanach utrzymać pod katem 45° - nożyce pionowe 10 X - oprzeć stopy o podłoże, odpocząć - nożyce poziome 10 X - powrót do pozycji wyjściowej - ćwiczenia oddechowe

11. p. w. jak wyżej ruch: jazda na rowerze

12. p w. leżenie przodem pod brzuchem ręcznik, głowa czołem oparta o podłoże, ręce splecione pod brodą ruch: naprzemienne unoszenie prostych nóg (20 cm od podłoża).

13. p. w. jak wyżej ręce wyciągnięte do przodu ruch; 1 unoszenie prawej ręki i lewej nogi w górę 2 opuścić 3 unoszenie lewej ręki i prawej nogi w górę 4 powrót do pozycji wyjściowej.

14. p. w jak wyżej, ręce pod brodą ruch; 1 oderwanie tułowia i prostych nóg od podłoża 2 . 3 wytrzymać 4 powrót do pozycji wyjściowej.

15. p. w. jak wyżej, ręce wyprostowane do przodu ruch: nożyce pionowe, jednocześnie rękoma i nogami

16. Ćwiczenia oddechowe: p w. jak wyżej ręce pod brodą ruch: 1 unoszenie tułowia - wdech nosem 2 opad tułowia, wyprost rak do przodu - długi syczący wydech ustami

17. p w. jak wyżej, ręce splecione pod czołem ruch: 1 obie nogi oderwać od podłoża 2 rozkrok prostymi nogami 3 złączyć nogi 4 opuścić

18. p. w. siad skrzyżowany, na głowie woreczek z grochem, głowa prosto łopatki ściągnięte, ręce ułożone na kolanach ruch: wypchnąć głowę do góry i liczyć do 10 rozluźnić się.

19. p. w. stanie przy ścianie, na głowie woreczek z grochem, stopy razem, ręce oparte o biodra kciukami do przodu, plecy całą powierzchnią przylegają do ściany ruch: 1 przejście do przysiadu bez odrywania pieców i głowy od ściany 2 powrót do pozycji wyjściowej.